Pravda o samočistících jezírkách, přírodní biotopy

Kategorie: Stavba jezírka

Mýty a omyly o zahradních jezírkách, biotopech, tzv. samočistících jezírkách

V tomhle článku se společně podíváme nejčastější mýty a omyly, které vznikají o zahradních jezírkách. Některá tvrzení nás opravdu nenechávají chladnými, a tudíž cítíme určitou povinnost objasnit realitu.

Předem upozorňujeme, že dlouhá léta jsou k této oblasti vázány dva přístupy. Jeden přístup říká, že jezírko se pomocí správně navrženého biotopu (kořenová čistička, rostliny, štěrkové zóny) dokáže fungovat i z dlouhodobého hlediska naprosto bezproblémově. My jednoznačně zastáváme ten druhý přístup, který říká, že jezírko z dlouhodobého hlediska nedokáže fungovat správně, bez správně navržené filtrační technologie. V následujících odstavcích uvidíte proč.

Samočistící jezírko

Bohužel tento geniální počin ještě nikdo nevymyslel a stále se musí používat filtrační technologie. Kromě toho je tohle vidět dobře na přírodních vodních plochách (rybníky, přehrady), že téměř nikdy není voda průzračně čistá. Naopak ve většině případů je voda zanesena sinicemi a prorostlá řasami. I když i tyto vodní plochy občas mají filtraci zajištěnou pomocí štěrkových zón apod. Ano, štěrková zóna filtrace jako každá jiná, problém ovšem nastává, kdy se Vám filtrace zanese a Vy jej potřebujete vyčistit. Jen těžko představitelná je varianta, že budete bagrovat nebo ručně vyndávat například 40 m3 kačírku a postupně jej prát vodou nebo měnit za nový. O něco výkonnější je varianta složitého potrubního systému napojené na velmi silné čerpadlo, který by tuto štěrkovou zónu proplachoval, s tímto ovšem musíte počítat již před stavbou jezírka, navíc ještě musíte doufat, že i po 5 letech bude tento potrubní systém proplach zvládat a zóna stále nebude ucpaná. Proto i toto řešení je pouze dočasného charakteru a z dlouhodobého hlediska s ním také nelze počítat.

Kořenová čistička

Tato na první pohled velmi levná a nenáročná varianta opět funguje pouze dočasně. Je sice pravdou, že podobně navržené čistící systémy fungují v prvních pár letech poměrně dobře, pokud jsou však postavené na velmi rozhlehlé ploše. I tak se po pár letech kačírek, ve kterém, jsou rostliny usazené, zacpe a jeho výměna je opět velmi složitá. A garantujeme, že není nic příjemnějšího než vyhrabávat tuny kačírku prorostlého kořenovou soustavou rostlin a jeho propírání či výměna.

Čištění pomocí rostlin

Je sice pravdou, že každá rostlina nějakým způsobem napomáhá čištěním vody tím, že odebírá z vody živiny. Platí, že čím méně živit se v jezírku nachází, tím méně problémům s řasami. Problém nastává v tom, že i kdyby jste měli pobřežní zóny plně vysázené bahenními rostlinami, stejně by absolutně nestačili pojmout všechny živiny, které jsou v jezírku obsaženy. Dalším problémem nastává s vegetační dobou rostlin. Jak dlouho rostliny v jezírku během roku fungují? Nanejvýš šest měsíců, a co zbytek? Po dobu zbylých šesti měsíců budete mít naprosto špinavé jezírko? Ba naopak ještě zhoršení tím, že odumřelé části rostlin padají do vody a zhoršují její kvalitu. Lze tedy jednoznačně tvrdit, že výše zmíněné systémy prostě nefungují, teda omyl možná fungují, vždy však pouze omezenou dobu. Ale sami si řekněte, chcete jezírko, které Vám bude fungovat například jen dva roky? Některé i méně?

Proto vždy volíme externí filtry, které mají léty a praxi ozkoušeny mechanicko-biologicky systém čištění vody, ale hlavně se dobře a velmi snadno čistí a nemůže dojít k jejich ucpání. Tato metoda zkrátka funguje a je vyzkoušená.

Rada na závěr - nejlevnější je jezírko stavěné pouze jednou!